Elektryk w twoim domu

Elektryczność jest osiągnięciem cywilizacji, bez którego trudno wyobrazić sobie normalne życie. W każdym domu, mieszkaniu, firmie czy urzędzie mamy do czynienia z instalacjami elektrycznymi. Służą one do zasilania komputerów, telewizorów, oświetlenia, klimatyzacji i setek innych urządzeń, wymagających prądu do działania. Instalacje elektryczne są niezwykle ważnym elementem naszego codziennego życia. Powinny być utrzymywane w maksymalnej sprawności, co gwarantuje ich prawidłowe i bezpieczne działanie. Osobą, która jest za to odpowiedzialna będzie elektryk.

Jakie usługi oferuje instalatorstwo elektryczne w Szczecinie?

Duże zapotrzebowanie na profesjonalne usługi elektryczne sprawia, że nieustannie przybywa takich firm w naszym mieście. Na przykładzie jednej z nich omówimy bardzo szeroki zakres usług, z którego mogą korzystać klienci. Znajdziemy w nich niezbędne w każdym budynku instalacje odgromowe, pomiary elektryczne – przeprowadzane aby mieć pewność że instalacja jest w stanie wytrzymać duże obciążenie, jak również pomiary oświetlenia, które gwarantują że pracownicy mają odpowiednie warunki do wykonywania swoich obowiązków. Po kolei i szczegółowo zajmiemy się każdym z tych tematów, udzielając wam odpowiedzi na wszystkie ważne pytania. To od czego rozpoczniemy związane jest z wyładowaniami atmosferycznymi.

Instalacje odgromowe Szczecin – do czego służą i czemu są ważne?

Burzom zawsze towarzyszą wyładowania atmosferyczne, niezwykle groźne dla ludzi, nieruchomości i znajdujących się w nich urządzeń elektrycznych. Duże napięcie elektryczne w piorunach sprawia, że uderzenie w budynek bez instalacji odgromowej, najczęściej kończy się trwałym uszkodzeniem lub spaleniem wszystkich podłączonych do niej odbiorników. Są dwie metody aby tego uniknąć. Pierwsza z nich to odłączanie urządzeń za każdym razem kiedy przechodzi burza. Jest to jednak bardzo kłopotliwe, może na wiele godzin paraliżować pracę firmy i  co najważniejsze, nie zawsze mamy możliwość aby tego dokonać. Dlatego najlepszym rozwiązaniem tego problemu są prawidłowo wykonane instalacje odgromowe. Dawniej takie instalacje były wyposażone w wysoki piorunochron, umieszczany w centralnym punktu dachu. Do piorunochronu podłączone były stalowe przewody, które po zewnętrznej stronie budynku wnikały aż do gruntu, tworząc uziemienie. Taka prosta instalacja skutecznie odprowadzała cały ładunek elektryczny do ziemi, chroniąc wewnętrzną instalację elektryczną i sprzęty przed uszkodzeniem. Aby instalacja odgromowa działała jak należy, bardzo ważne jest prawidłowe dobranie grubości przewodów elektrycznych. Muszą być one na tyle grube, aby siła ładunku ich nie uszkodziła, np. topiąc. Jak natomiast wyglądają współczesne instalacje odgromowe? Metoda ich działania jest taka sama jak dawniej. Natomiast różnicą jest to, że klasyczny piorunochron został zastąpiony kilkoma mniejszymi piorunochronami, o wysokości około 40 cm. Są one umieszczone w narożnikach dachu, czyli w miejscach w które najczęściej uderzają pioruny. W jakich obiektach powinny być instalowane takie instalacje odgromowe? Praktycznie w każdej nieruchomości. Dotyczy to również tych, do których nie została doprowadzona energia elektryczna. Uderzenie takiego pioruna może bowiem doprowadzić do zapalenia się budynku. Jest to częste zjawisko w przypadku starych, drewnianych chat krytych strzechą, do których zlekceważono zagrożenie pożarowe wywołane piorunem. Równie często przypadki pożaru wywołanego uderzeniem pioruna zdarzają się w stodołach drewnianych, wypełnionych dużą ilością słomy lub siana. Praktycznie ugaszenie takiego pożaru staje się niemożliwe. Nie można również pomijać bardzo dużych strat, powodowanych uderzeniem pioruna w dom. Przepalone telewizory, dekodery, laptopy, drukarki, a nawet kuchenki mikrofalowe oraz płyty indukcyjne. Dodać należy do tego uszkodzenie napędów bram garażowych i wjazdowych, zniszczone domofony i wiele innej delikatnej i wrażliwej na przepięcie elektroniki. To wszystko jest jednym z ważniejszych argumentów, przemawiających za tym że warto inwestować w instalacje odgromowe.

Pomiary elektryczne

Kolejną specjalistyczną usługą, którą wykonuje elektryk są pomiary. Co dokładnie jest mierzone podczas takiej czynności? Przede wszystkim obciążenia, którym są poddawane instalacje elektryczne. W przypadku domów i mieszkań prywatnych nie ma to jeszcze tak wielkiego znaczenia, jak w dużych zakładach produkcyjnych, magazynach, halach, szpitalach i innych miejscach, gdzie zapotrzebowanie na energię elektryczną jest bardzo wysokie. Zwiększające się zapotrzebowanie urządzeń na prąd, w zestawieniu z instalacjami elektrycznymi wykonywanymi przed wieloma laty, może stwarzać różnego rodzaju problemy. Aby ich skutecznie uniknąć i znajdować nowe rozwiązania, konieczne są pomiary elektryczne. Elektryk , który będzie je przeprowadzał, ma do swojej dyspozycji bardzo dużą ilość nowoczesnych urządzeń pomiarowych. Są to urządzenia elektroniczne, działające z dużą precyzją i zapewniające wiarygodny pomiar.

Pomiary oświetlenia

Ostatnią z opisywanych przez nas usług są pomiary oświetlenia. Prawo nakłada na pracodawców okresowe przeprowadzanie takich pomiarów. Są one wykonywane po to, aby zapewnić pracownikom bezpieczne warunki do wykonywania obowiązków. Za słabe lub zbyt mocne oświetlenie prowadzi do szybszego męczenia się oczu i może również wywoływać zmęczenie organizmu. Osoby takie przestają pracować efektywnie, odczuwają znużenie, a po powrocie do domu może im towarzyszyć długo utrzymujący się ból głowy. Elektryk Szczecin, któremu zleci się takie pomiary do ich wykonania użyje specjalistycznego urządzenia światłoczułego. Mierzy ono intensywność i natężenie światła sztucznego w różnych warunkach – przy odsłoniętych lub zasłoniętych oknach. Uzyskane wyniki są udostępniane zleceniodawcy w formie końcowego raportu, zawierającego ewentualne wytyczne celem poprawienia sytuacji, jeśli nie spełnia on ustanowionych norm.