Archiwa tagu: instalacje elektryczne

instalacje elektryczne

instalacje elektryczne – elektryk-fhu.pl

Elektryczność jest zdobyczą rasy ludzkiej, bez którego życie nie wyglądałoby tak samo . Nie ma miejsca, w którym nie mamy do czynienia z instalacjami elektrycznymi. Mają one za zadanie zasilanie setek urządzeń elektrycznych wykorzystywanych na co dzień . Instalacja Elektryczna jest i prawdopodobnie będą nieodłącznym elementem dnia codziennego przez lata . Muszą być utrzymywane w maksymalnej sprawności, co gwarantuje ich prawidłowe i bezpieczne działanie. Najlepszą do tego osobą będzie elektryk Szczecin

Duże zapotrzebowanie na usługi elektryczne w naszym mieście sprawia, że ciągle przybywa takich firm . Na przykładzie jednej z nich omówimy bardzo szeroki zakres usług, z którego mogą korzystać klienci. Oferują one niezbędne w każdym mieszkaniu instalacje odgromowe Szczecin, pomiary elektryczne – przeprowadzane są by mieć pewność że instalacja jest w stanie wytrzymać wysokie obciążenie, jak również pomiary oświetlenia, które zapewniają , że pracownicy mają dobre warunki do wykonywania swoich prac . W kolejności zajmiemy się każdym z tych działań, udzielając wam odpowiedzi na wszystkie ważne pytania. To od czego rozpoczniemy związane jest z wyładowaniami atmosferycznymi.

Zajmujemy się pomiarami instalacji elektrycznej i oświetlenia, instalacjami odgromowymi i świdczymy kompleksowe usługi elektryczne na terenie miasta Szczecin. Działamy na rynku od 11 lat i mogą Państwo nam zaufać. Doskonale znamy się na instalacjach elektrycznych. Sprawdź nasze usługi.

Zobacz newsy związane z frazą instalacje elektryczne:

usługi elektryk szczecin

Zmniejszenie zużycia prądu

Elektryk radzi, jak zmniejszyć zużycie prąd

Rachunki za prąd w Twoim domu są coraz większe? Jeśli tak, na pewno szukasz sposobu, aby temu zaradzić. Cenne wskazówki przygotowali dla Was elektrycy z całego kraju. Zapoznajcie się z nimi, aby móc cieszyć się niższymi rachunkami.

 • Zmiana nawyków – to pierwszy krok w stronę niższych rachunków. Wyłączanie oświetlenia tam, gdzie nie jest ono potrzebne, nie korzystanie z urządzeń RTV, kiedy rzeczywiście ich nie oglądasz. Pozwala to zaoszczędzić nawet kilkanaście procent miesięcznego zużycia energii. To bardzo wiele, szczególnie jeśli rachunki opiewały na kilkaset złotych miesięcznie.

 • Energooszczędne źródła światła – zamień swoje stare i pożerające prąd klasyczne żarówki na energooszczędne żarówki LED. Argument o tym, że są one drogie w zakupie jest już bezpodstawny. Dobrej jakości żarówki LED można kupić w niskich cenach, korzystając z międzynarodowych portali aukcyjnych.

 • Wykonaj pomiary elektryczne – dokładnie tak. Pozwolą ci one sprawdzić, czy w twoim domu są jakieś ukryte pożeracze prądu. Być może tak właśnie jest, a ty nie masz o tym pojęcia? Może jakiś zasilacz nieustannie pracującego komputera, przestarzała lodówka lub ciągle podłączony do zasilania monitor. Możliwości jest wiele. Pomiary elektryczne mogą okazać się szczególnie przydatne w firmach i dużych obiektach, w których liczba takich urządzeń jest bardzo duża i o wielu z nich po prostu już nie pamiętamy.

Rozsądne zarządzenia zużyciem energii elektrycznej skutkuje przede wszystkim niższymi rachunkami, ale również korzystnie wpływa na s

 

tan środowiska i jest jednym z kilku sposobów, aby niewielkim wysiłkiem dążyć do poprawy sytuacji ekologicznej na świecie.

elektryk w szczecin

pomiary oświetlenia

Specjalistczne usługi elektryczne

Specjalistyczne usługi elektryczne

Elektrycy w całym kraju oferują swoje usługi każdemu, kto potrzebuje profesjonalnej pomocy przy instalacjach elektrycznych. Dziś zajmiemy się instalacjami elektrycznymi w dużych obiektach przemysłowych – halach fabrycznych, magazynach, chłodniach i wszystkich innych, w których zapotrzebowanie na energię elektryczną jest bardzo duże.

Różnice pomiędzy instalacjami elektrycznymi w domu i firmach

szczecin elektryk

Jak łatwo się domyśleć, różnice pomiędzy takimi instalacjami są widoczne gołym okiem. Przede wszystkim zwracamy uwagę na ich złożoność. Im większy obiekt, tym zaprojektowanie i wykonanie instalacji jest trudniejsze i bardziej czasochłonne. Ma to również odzwierciedlenie w kosztach całej pracy. Składa się na nią praca, którą wykona elektryk, jak również koszt materiałów. Przewodów, włączników, gniazdek, skrzynek, bezpieczników oraz wielu innych.

Różnice występują również pomiędzy obciążeniami, które takie instalacje elektryczne muszą bezpiecznie przenosić. W firmach takie obciążenie jest bardzo duże i generują go różnego rodzaju urządzenia. Począwszy od stacji klimatyzatorów, poprzez elektryczne napędy wind, aż po maszyny i roboty zainstalowane na liniach produkcyjnych, chłodnie i wiele innych. Bezpieczna praca instalacji wymaga użycia większych grubości przewodów, stosowania odpowiednio dobranych bezpieczników oraz wykonaniu przyłącza o takiej mocy, która będzie wystarczająca do zasilania całej instalacji. Skąd elektryk wie, jaka moc będzie potrzebna? Właśnie po to wykonuje się pomiary elektryczne. Polegają one na dokładnym zbadaniu każdego odbiornika prądu, który będzie podłączony do instalacji. W tym celu przeprowadza się pomiary elektryczne przy maksymalnym zużyciu prądu przez urządzenie. Poleganie na danych określonych przez producenta nie zawsze jest bowiem miarodajne i godne zaufania.

Następnie uzyskane wyniki elektryk sumuje i dodaje do tego tak zwany margines bezpieczeństwa. Jest od stosowany na wypadek dodatkowego zwiększenia zapotrzebowanie na energię – na przykład przez pojawienie się nowego urządzenia. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku wraz z projektem do zakładu energetycznego, które udzieli informacji czy jest w stanie zrealizować dane zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jeśli tak, zostaną wydane warunki wykonania przyłącza, a kiedy to nastąpi, instalacje elektryczne zostaną podłączone do zasilania.

pomiary elektryczne szczecin

Oświetlenie a wydajność pracy

Jak oświetlenie wpływa na wydajność pracy

Sztuczne oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Szczególnie w Polsce, kiedy przez prawie połowę roku mamy do czynienia z pochmurnymi dniami i szybko zapadającym zmierzchem. W miejscu pracy ważnym jest to, abyśmy mieli zapewnione właściwe oświetlenie stanowiska pracy. Jak możemy sprawdzić, czy tak właśnie jest? Przeprowadzając pomiary oświetlenia.

Kto wykonuje pomiary elektryczne oświetlenia?

Do tego celu potrzebni są elektrycy, dysponujący odpowiednią aparaturą pomiarową. Bada ona natężenie światła i porównuje wynik z normami obowiązującymi w naszym kraju. Ani zbyt mocne, ani za słabe oświetlenie nie jest dobre dla pracownika. Dlaczego? Ponieważ utrudnia skupienie się i efektywną pracę. Co zatem możemy zrobić?

Kiedy światło jest za słabe

Jeśli pomiary oświetlenia dowodzą, że oświetlenie w miejscu pracy jest za słabe, należy wykonać jedną z takich czynności:

 • Wymiana źródeł światła na mocniejsze – na przykład na energooszczędne żarówki LED, które występują w odmianie światła ciepłego lub zimnego. Skorzystanie z tej opcji pozwala uzyskać odpowiednie parametry, przy jednoczesnym oszczędzaniu energii elektrycznej.

 • Nowy rodzaj lamp – czasami wystarczy nieco inne skierowanie snopa światła, aby poprawić wynika pomiarów oświetlenia. Nie zawsze jest potrzebne światło rozproszone. Czasami lepsze efekty daje skupienie promieni światła w jednym punkcie, zapewniając jego odpowiednie doświetlenie.

 • Nowy kolor ścian – elektrycy zwracają uwagę na to, że ciemny kolor ścian pomieszczeń tłumi światło. Trudniej wówczas uzyskać zalecane wyniki. Zmiana koloru ścian na jasny to szybki i zazwyczaj skuteczny sposób, aby niewielkim kosztem poprawić pracę.

pomiary oświetlenia szczecin

Kiedy światło jest za mocne?

Również wtedy, kiedy światło jest zbyt mocne, należy dążyć do jego stłumienia. Tu praca wydaje się nieco łatwiejsza do wykonania. Co mamy do swojej dyspozycji?

 • Zmiana źródła światła na słabsze – osiągniemy to wymieniając żarówki lub świetlówki na takie o mniejszej mocy.

 • Założenie kloszy – dołożenie do lamp dodatkowych osłon to nie tylko sposób na zmniejszenie intensywności światła, ale również zabieg dekoracyjny, który może przynieść bardzo ciekawe efekty.

Pomalowanie ścian na inny kolor – sytuacja odwrotna do tej z powyżej. Przy zbyt mocnym oświetleniu, wystarczy pomalować ściany na ciemny kolor i cieszyć się dogodnymi warunkami oświetlenia.

elektryk w szczecinie

Inne usługi elektryczne

Inne usługi elektryczne

Z czym kojarzy nam się elektryk? Przede wszystkim z wykonywaniem instalacji elektrycznych w domach mieszkalnych i firmach. Tymczasem elektrycy oferują usługi elektryczne, znacznie wykraczające poza klasyczne wykonywanie instalacji. Co zatem możemy znaleźć w ich cennikach?

 • Podłączanie sprzętu AGD – jeśli chodzi o inne usługi elektryczne, to jest to numerem jeden. Różne typy urządzeń AGD mogą nie być wyposażone w klasyczny przewód zasilający, zakończony wtyczką 230V. Zamiast tego znajduje się kilka luźno obciętych przewodów, które należy połączyć z instalacją zasilającą, wykorzystując specjalne gniazdka i skrzynki. Wiedza na temat tego, które przewody połączyć ze sobą wymagają udziału elektryka przy takich pracach. Dodatkowo, podłączenie AGD przez elektryka z uprawnieniami, może być wymogiem uznania gwarancji przez producenta.

 • Instalacje niskiego napięcia – elektryk oferować usługi elektryczne z zakresu instalacji niskiego napięcia. Są to instalacje domofonowe, wideo domofonowe, internetowe, tv-sat, alarmowe i wiele innych. Pomimo że praca z takimi instalacjami nie należy do niebezpiecznych, to jednak niezbędna jest wiedza na temat tego, jakie przewody i pozostały osprzęt należy zastosować, dla uzyskania najlepszej mocy i jakości sygnału.

szczecin elektryk

 • Instalacje odgromowe – nie oszukujmy się – bezpieczeństwo każdego budynku w dużej mierze zależy od tego, czy zostaną w nim wykonane instalacje odgromowe. Zapewniają one możliwość bezpiecznego odprowadzania wyładowań atmosferycznych do ziemi. Chroni to sprzęt elektryczny podłączony do instalacji przed uszkodzeniem i spaleniem.

 • Przeglądy instalacji – instalacje elektryczne również wymagają okresowych przeglądów. Dotyczy to przede wszystkim budynków użyteczności publicznej i zakładów produkcyjnych. Wszędzie tam gdzie instalacje elektryczne odpowiadają za działanie systemów bezpieczeństwa, np. przeciwpożarowych, ważne jest aby regularnie sprawdzać ich stan i zdatność do użytkowania.

Narzędzia elektryka

Jakich narzędzi potrzebuje elektryk?

Zawód elektryka zaliczany jest do jednych z najbardziej profesjonalnych i wymagających zawodów na świecie. Nie można się temu dziwić. Praca z instalacjami niskiego, średniego i wysokiego napięcia wymaga doświadczenia, umiejętności i uprawnień. Zdobyć je można poprzez zdanie egzaminów państwowych. Kiedy już uda się elektrykowi uzyskać wymagane uprawnienia, będzie mógł zgodnie z prawem wykonywać swój zawód. Czy jednak jest to możliwe tak od razu? Oczywiście że nie. Elektrycy muszą dysponować właściwymi narzędziami, pozwalającymi im wykonać każdą, nawet najbardziej skomplikowaną pracę. Co takiego w swojej walizce musi mieć elektryk?

 • Mierniki – urządzenia służą dokonywania pomiarów elektrycznych. Z ich pomocą można sprawdzić czy w instalacji płynie prąd, a jeśli tak, to jakie na napięcie, natężenie oraz jakie opory są w instalacjach. Mierniki występują w wielu różnych postaciach, a obecnie najpopularniejsze są te elektroniczne, wskazujące wyniki na cyfrowym wyświetlaczu.

 • Wiertarka – praca elektryka często obejmuje wykonanie otworów w ścianach. Czasami trzeba bowiem przeprowadzić przez nią przewód, wykonać otwór pod gniazdko czy zamocować kontakt naścienny. Wiertarka z udarem oraz komplet dobrych jakościowych wierteł z pewnością pomogą wykonać każdą, nawet najtrudniejszą pracę w ścianach betonowych.

elektryk szczecin

 • Narzędzia ręczne – młotek, wkrętak, a do tego taśma miernicza oraz szpachla, wiaderko do rozmieszania gipsu. Narzędzia są pomocne podczas wstępnego osadzania przewodów w ścianach oraz montażu specjalnych korytek, w których przewody mają być prowadzone do konkretnego miejsca w mieszkaniu lub dom.

 • Drabina – elektrycy często muszą wykonywać instalacje na wysokości kilku metrów. Dotyczy to instalacji oświetleniowych prowadzonych na suficie oraz podłączania różnego typu sprzętów – wentylatorów, klimatyzatorów. Drabina, z której korzysta elektryk powinna być stabilna i najlepiej jeśli będzie składana – wówczas elektrycy nie mają problemów z jej transportowaniem swoimi samochodami.

W jakich sytuacjach należy wykonywać pomiary elektryczne?

Pomiary elektryczne należy wykonywać ze względu na wiele czynników m.in:

 • bezpieczeństwo osób, które użytkują instalacje elektryczne
 • bezpieczeństwo przeciw pożarowe

Podsumowując pomiary elektryczne należy wykonywać ze względu na nasze zdrowie oraz życie.

Prawo a pomiary elektryczne

Wykonywanie pomiarów elektrycznych regulują przepisy:

 • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych [Dz.U.2013.492].
 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, (Dz.U.02.75.690).
 • Ustawa Prawo budowlane (Dz.U.2013.1409)
 • Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych z dnia 16 sierpnia 1999,(Dz.U. 1999, Nr 74, poz. 836).
 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 19 marca 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas
  wykonywania robót budowlanych [Dz.U.03.47.401]

 

Jeśli instalacja elektryczna w domu czy w pracy, jest sprawna to w przypadku uszkodzenia kabla np od drukarki taka instalacja chroni nas przez porażeniem prądem

Czy można sprawdzić, czy w opisanym przypadku zabezpieczenia zadziałają prawidłowo. Tak. W jaki sposób ? Wykonując podstawowe badanie ochrony przeciwnarażeniowej – pomiar pętli zwarcia, które wykonane prawidłowo obrazuje nam stan techniczny instalacji oraz prawidłowość dobranych zabezpieczeń. Poza świadomością, że wszystko jest sprawne trzeba pamiętać również o tym, że w razie jakiegokolwiek zdarzenia ubezpieczeniowego naszej nieruchomości, np. pożar zakład ubezpieczeniowy – bądźcie tego pewni poprosi o aktualne badania instalacji elektrycznej w tym pomiary elektryczne rezystancji izolacji kabli i przewodów. Jest to kolejne z badań jakie wykonuje elektryk podczas badań  i również jest ściśle związane z ochroną przeciwporażeniową do której należy kolejny element -wyłącznik różnicowoprądowy.

Urządzenie powszechnie dostępne i montowane w naszych domach i zakładach, którego zadanie jest równie istotne w zakresie ochrony przed porażeniem jak i ochrony p.pożarowej. Urządzenia są tylko urządzeniami i mają prawo się zepsuć, czasami nowe urządzenie wyjęte z pudełka okazuje się być wadliwe. Dlatego tak istotną sprawą jest sprawdzenie, czy jest ono sprawne. W pewnym zakresie, możemy zrobić to samodzielnie – naciskając przycisk TEST na urządzeniu. Spowoduje to symulację uszkodzenia w instalacji i prawidłowym objawem będzie wyłączenie zasilania przez aparat. Szczegółowego sprawdzenia dokona elektryk posiadający odpowiednie urządzenia pomiarowe i wiedzę co jest gwarancją naszego bezpieczeństwa.

 

W jakich sytuacjach wymagany jest elektryk?

Ludzie często bagatelizują problemy związane z elektrycznością i sami próbują zabrać się za zadania, przy których wysoce wskazana jest obecność profesjonalisty. Poniżej znajduje się lista problemów, do rozwiązania których zalecane jest wezwanie profesjonalnego elektryka.

 

pomiary elektryczne szczecin

• Po pierwsze sytuacja, w której przewody elektryczne zostały narażone na działanie wody – w przypadku zalania miejsca, w którym znajduje się instalacja elektryczna zostało zalane lub kiedy zauważyłeś, że z gniazdka cieknie woda. Takie zdarzenie to wyraźny sygnał do wezwania wyszkolonego elektryka i utrzymywanie jakichkolwiek osób od miejsca zagrożenia.

• Po drugie, kiedy zauważysz odsłonięte przewody powinieneś liczyć się z niebezpieczeństwem jakie taka sytuacja za sobą niesie i skorzystać z pomocy. Elektryk z pewnością poradzi sobie z takim zagrożeniem zachowując bezpieczeństwo. Odsłonięte przewody stanowią zagrożenie zarówna dla domowników jak i zwierząt.

• Trzecia sprawa, w której profesjonalny elektryk będzie najlepszym rozwiązaniem to awaria zasilania w całym domu. Zanim prądu w przypadku, kiedy u sąsiadów wszystko jest w jak najlepszym porządku to niewątpliwy sygnał to skorzystania z usług fachowego elektryka. Taka awaria może nieść ze sobą różne zagrożenia, takie jak pożar instalacji.

• Czwartą, kolejną sytuacją kiedy powinieneś skorzystać z usługi profesjonalnego elektryka to wydobywający się z gniazdka dym. Procedura jaką należy się kierować, aby nie doprowadzić do pożaru to wyłączenie prądu i jak najszybsze wezwanie elektryka w celu przeprowadzenia fachowej diagnozy.

To tylko niektóre z zagrożeń, z którymi należy liczyć się korzystając z dobrodziejstwa jakim jest elektryczność. W każdej sytuacji, w której nie jesteś pewien swoich działań i bezpieczeństwa twojego otoczenia powinieneś skonsultować się z elektrykiem.

 

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług – Elektryk Szczecin

Instalacje odgromowe oraz pomiary instalacji odgromowej

Zespół odpowiednio połączonych elementów zainstalowanych na obiekcie, a także elementów konstrukcyjnych obiektu, wykorzystywanych do odprowadzania prądu z wyładowań atmosferycznych.

W normach określone są wymagania odnośnie maksymalnych dopuszczalnych rezystancji uziemień dla poszczególnych rodzajów ochrony (podstawowa, obostrzona, specjalna).

Dlaczego pomiary instalacji odgromowej są ważne?

Kontrolne pomiary instalacji odgromowej są tak samo istotne, co jej poprawny dobór i montaż. Odpowiednia wartość napięcia dotykowego zapewnia bowiem bezpieczeństwo i prawidłowe działanie całego układu oraz urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych.

Dla obiektów budowlanych wymagających ochrony podstawowej są następujące wymagania rezystancji uziomów:

 • Uziomy poziome, pionowe oraz stopy fundamentowe:
  • grunt podmokły, bagienny, gliniasty-> 10Ω,
  • wszystkie pośrednie rodzaje gruntów -> 20Ω,
  • grunt kamienisty, skalisty -> 40Ω.
 • Uziomy otokowe oraz fundamentowe:
  • grunt podmokły, bagienny, gliniasty-> 15Ω,
  • wszystkie pośrednie rodzaje gruntów -> 30Ω,
  • grunt kamienisty, skalisty -> 50Ω.

Oferujemy montaż instalacji odgromowych na terenie całego Szczecina i okolic!